Kair

Kair to największe miasto Afryki, ulokowane jest ono w północnym Egipcie nad Nilem i czaruje dużą liczbą meczetów, muzeów oraz zabytkami znanymi na całym świecie. Miasto to bywa nazywane „Matką Świata” lub też „Miastem tysiąca minaretów”. Każdy kto pragnie poznać bliżej tajemnice starożytnego świata powinien odwiedzić właśnie Kair, bowiem tutaj wiele z nich wciąż czeka na odkrycie.

Będąc w tej części świata warto zobaczyć starą średniowieczną dzielnicę miasta, by poczuć jego klimat. To muzułmański Kair, część wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNSCO, pełna świątyń oraz meczetów a także zapachów mocnych przypraw. To tutaj można odnaleźć jeden z najstarszych meczetów świata – Ibn Tuluna czy też największy islamski grobowiec Egiptu.

Warto również zajrzeć największego do muzeum starożytności, które mieści się w Kairze, w którym do tej pory zgromadzono aż 120 tysięcy przedmiotów oraz zwiedzić najsłynniejszą uczelnie w całym islamskim świecie – Madrasę. Ciekawym miejscem okaże się także jedyna w swoim rodzaju chrześcijańska enklawa – Dzielnica Koptyjska. Niewątpliwie zachwycą tutejsze tajemnicze i stare kościoły o ciemnych wnętrzach, pełne wspaniałej gobeliny, płaskorzeźb oraz fresków.

Prócz niesamowitych meczetów, których w Kairze jest ponad 500 na turystów czeka także największa egipska oaza – Fajum oraz znajdujące się na północ od Cytadeli Miasto Umarłych, pełne starych cmentarzy. Oczywiście główna atrakcją całej okolicy są znajdujące się w Gizie, około 20 kilometrów od Kairu, piramidy oraz monumentalna rzeźba przedstawiająca Sfinksa.