Giza

Położona w Egipcie Giza przyciąga zafascynowanych starożytną historią turystów, którzy pragną odbyć niezwykłą podróż w czasie podczas zwiedzania słynnych piramid, stanowiących jeden z siedmiu cudów świata. Zlokalizowane na zachód od Kairu miasto jest jednym z najczęstszych celów wycieczek do Egiptu.

Giza - atrakcje, co warto zobaczyć na miejscu?

Zwiedzając Kair warto się także wybrać do Gizy, uważanej od niedawna za dzielnicę egipskiej stolicy. Jednym z najważniejszych obiektów jest tutaj Wielka Piramida Cheopsa. Wzniesiono ją ok. 2560 lat p.n.e. Piramida została stworzona z 2,4 mln kamiennych bloków, z których każdy waży 2,5 tony. Wejście do obiektu zlokalizowane jest na ścianie północnej. Wewnątrz zobaczyć można kilka pomieszczeń i korytarzy m.in.: Korytarz Zstępujący, Niedokończoną Komorę, Korytarz Wstępujący, Komorę Królowej oraz Komorę królewską z sarkofagiem.

Miłośnicy starożytności koniecznie powinni też zobaczy piramidę Chefrena, drugą pod względem wielkości w Gizie. Grobowiec znajduje się na południe od piramidy Chefrena. Jego budowa została zakończona w 2566 r. p.n.e. Do wnętrza obiektu prowadzą dwa wejścia. Biegnące od nich korytarze kończą się w komnacie grobowej, gdzie mieści się sarkofag.

Kolejnym królewskim grobowcem, który warto zobaczyć, przebywając w Gizie, jest licząca 63 m., piramida Mykerinosa. Budowa obiektu odbywała się w latach 2532 – 2504 p.n.e. Do jego budowy użyto największych bloków kamiennych. Wewnątrz mieści się m.in. sarkofag z wyrytym imieniem faraona oraz komnata, w której znajdowały się kiedyś rytualne przedmioty. Zwiedzając Gizę nie można również zapomnieć o Piramidach Królowych, czyli kompleksie trzech niewielkich grobowców zlokalizowanych obok piramidy Mykerinosa, a także Wielkim Sfinksie oraz Muzeum Barki Słonecznej Cheopsa.

Giza - śladami starożytnej historii

Wycieczka do Gizy to wspaniała atrakcja dla wszystkich miłośników historii, którzy pragną zetknąć się z najstarszymi dziejami Egiptu. Królewskie piramidy, Sfinks oraz Muzeum Barki Słonecznej Cheopsa to obowiązkowe do zwiedzenia punkty podczas wczasów w Egipcie.