Pogoda

Egipt już od wielu lat jest bardzo popularnym miejscem wśród polskich turystów, którzy chętnie odwiedzają ten kraj w ramach urlopu. Usytuowany na pustyni, całkowicie różni się od Polski pod względem klimatu, co wielu osobom może przeszkadzać. Dlatego przed zaplanowaniem wycieczki warto zorientować się, które miesiące są najprzyjemniejsze w tym pięknym kraju.

Właściwie przez cały rok Egipt odwiedzają turyści, temperatura rzadko spada tam poniżej 20 stopni. Jednak osoby, które nie nawykły do pustynnych upałów, powinny unikać wycieczek organizowanych w okresie od maja do września. Wówczas w Egipcie dominują 40-stopniowe upały, które skutecznie uniemożliwiają zwiedzanie interesujących zabytków. Nawet plażowanie i nurkowanie może być nieprzyjemne w obliczu takich temperatur, łatwo wówczas nabawić się udaru słonecznego.

Oczywiście wybór terminu wakacji powinien być również uzależniony od rejonu, który chcemy odwiedzić.  Północna część Egiptu jest nieco chłodniejsza, znajdujące się tam Aleksandria oraz Kair w okresie zimowym mogą być wieczorami nieco chłodne. Temperatura w ciągu dnia oscyluje w granicach 18-20 stopni, nocą może spaść poniżej 10. Jednak Hurghadę czy Sharm-el-Sheik, najpopularniejsze kurorty,  lepiej omijać latem. Dopiero od września temperatura w ciągu dnia obniża się do 30 stopni, przez co jest bardziej odpowiednia dla Europejczyków. Kąpiele w Morzu Czerwonym są możliwe także cały czas, temperatura wody nie spada poniżej 20 stopni. Z kolei na wycieczkę do Gizy czy Doliny Królów lepiej wybrać porę jesienna i zimową. Wówczas podróż po pustyni nie będzie tak bardzo doskwierać.

Kolejną kwestią, o której nie można zapominać planując wycieczkę do Egiptu jest Ramadan. Jest to miesiąc postu, każdego roku wypadający w innym terminie. Wówczas sklepy są krócej czynne i wiele atrakcji turystycznych jest niedostępnych dla zwiedzających.